موزه بزرگ خراسان و موزه نادری در جاذبه های دیدنی در شهر مشهد

موزه بزرگ خراسان و موزه نادری در جاذبه های دیدنی در شهر مشهد

موزه نادری
آرامگاه زیبای نادر شاه افشار در وسط یک باغ زیبا و با صفا در چهار راه شهدا یا همان چهار راه نادری سابق قرار گرفته است . این آرامگاه که اکنون موزه ای ارزشمند نیز در آن قرار گرفته یکی از مکانهای دیدنی و پرطرفدار در این شهر است. با قدم نهادن در این مجموعه وارد سالن اصلی آرامگاه خواهید شد که در آن با آثار تاریخی دوران افشاریان آشنا خواهید شد و انواع سلاح‌ های نظامی آن دوران و تابلوهای نقاشی از جنگ‌های نادر شاه ، وسایل سوارکاری مانند زین اسب از دوره افشاریان تا قاجاریان به نمایش در آمده است ، همچنین نسخ خطی، دو شمشیر به جا مانده از نادر شاه و انواع سکه ، ظروف و … از جمله دیدنی های دیگر در این مجموعه است.
موزه بزرگ خراسان
موزه بزرگ خراسان دومین موزه این شهر در تور مشهد است که آثار تاریخی بسیار ارزشمندی در آن به نمایش درآمده و در زمره مکانهای تاریخی و فرهنگی پر طرفدار در این شهر قرار دارد. این مجموعه دارای شش بخش مختلف است . بخش اول آن سالن موزه نام دارد و دارای سه طبقه است . ابزار سنگی، اشیاء سفالی، شیشه‌ای، فلزی، قطعات گچبری و همچنین انواع نسخ خطی و چرمی برخی از نمونه های به نمایش گذارده شده در ان است که قدمت آنها به دوران قبل از اسلام و بعد از اسلام باز می گردد و برخی نیز به دوران معاصر تعلق دارد .
به اعلام سفر باتو ، بخش دوم آن سالن نمایشگاهی و موزه‌ای است که در آن اغلب نمایشگاه‌های دوره‌ای و فصلی برگزار می گردد و آثار هنری هنرمندان معاصر به نمایش در می آید که بسیار دیدنی و سرگرم کننده است.
بخش سوم کتابخانه تخصصی نامیده می شود . در این کتابخانه پنج هزار جلد کتاب، اسناد و عکس‌های تاریخی وجود دارد و مکانی برای مطالعه و پژوهش علاقه مندان است.
بخش چهارم آن سالن اجتماعات نام دارد که در حدود صد و چهل نفر گنجایش داشته و محل برگزاری برخی از همایش هاست و مجهز به سیستم‌های سمعی و بصری است.
بخش پنجم آن آزمایشگاه حفاظت و مرمت اشیاء تاریخی و تزیینات تاریخی است . در این آزمایشگاه امکانات و تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی مختلف وجود دارد و حفاظت و مرمت آثار تاریخی در این مکان انجام می گردد .
و در نهایت بخش ششم آن مخزن نگهداری اشیاء منقول تاریخی و تزیینات معماری نامیده می شود و دارای پیشرفته ترین امکانات ضد حریق، ضد زلزله و آسیب‌ های جنگی است . آثار تاریخی و تزیینات معماری در این مکان مراقبت و محافظت می گردد .
موزه نان مشهد
بازدید از موزه نان به خصوص برای کودکان بسیار جذاب و سرگرم کننده خواهد بود . در این موزه با تمام مراحل تهیه نان از کاشت گندم گرفته تا تهیه آرد و پخت نان را مشاهده خواهید نمود. و بعد از آن با ابزارها و روش های تبدیل گندم به آرد آشنا خواهید شد در نهایت هم با انواع تنورها و روشهای پخت نان از گذشته تا به امروز آشنا خواهید شد . در بخش دیگری از این موزه شاهد رقص اپر خواهید بود که از آیین و آداب و رسوم خراسان است و به باورهای زراعی مردم اشاره دارد . این رقص دارای هجده حرکت اصلی و نمادین و هشت حرکت جانبی است و مراحل بذرافشانی، دعای باران، نگهبانی مزرعه، خرمن کوبی پخت نان و در آخر شکرگزاری و شادی بابت برداشت محصول را به نمایش می گذارد و باستان شناسان بر این باورند که تاریخچه و ریشه این رقص به دوران اشکانیان باز می‌گردد. تور قشم پیشنهادی ارزان را ببینید.

موزه آب مشهد
در موزه آب با سازه های آبی گذشتگان و تمدن و دانش آنها برای دستیابی به آب آشنا خواهید شد . آثار ارزشمندی نظیر سدها ، قنات‌های تاریخی با قدمت دو هزار و پانصد ساله، آب انبارها، یخدان‌ها، پل بندهها، شیوه‌های آبیاری سنتی، معرفی سیر پیشرفت آن مورد ارزیابی قرار می گیرد.
از میان اشیاء ارزشمندی که در این گنجینه به نمایش درآمده میتوان به فنجان اندازه‌گیری آب، تنگ‌های فلزی، خمره‌های سفالی با نقش‌های مهری و قالب زده ، آبریز و ادوات آبرسانی اشاره نمود . این موزه در سال 1378 توسط کارشناسان آب منطقه ای در خراسان شروع به کار نمود و اکنون به یکی از مکان های دیدنی این شهر تبدیل شده است.
موزه شه لافتی
ورزش خانه آیین‌های زور‌خانه‌ای شه لافتی طابران توس که به عنوان موزه شه لافتی شناخته شده است یکی از مکانهای دیدنی در شهر مشهد است ، که برای علاقمندان به ورزش های زورخانه ای بسیار دیدنی و سرگرم کننده خواهد بود. برخی کارشناسان و متخصصان بر این باورند که این موزه جزو اولین‌ موزه های ایران است . اولین تلویزیون در مشهد و اولین رادیو و اولین وسایل اسکی در این مکان گرد آورده شده اند .
رستم قاسمی، یکی از بزرگ مرشدان شهر است که در یک خانواده مرشد و پهلوان زندگی می کرده و اکنون منزل وی به مکان این موزه تبدیل شده است . هر گاه به این شهر سفر نمودید بازدید از این موزه را از دست ندهید زیرا در این مکان داستان های شاهنامه فردوسی و پهلوانی های سام و نریمان و زال و رستم و سهراب به طرز باشکوهی روایت می گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *