بهترین زمان مراجعه به دکتر چشم پزشک چه زمانی است؟

بهترین زمان مراجعه به دکتر چشم پزشک چه زمانی است؟

برخلاف بسیاری از بیماری ها، بیماری‌های چشمی در مراحل اولیه دارای علائم واضح و روشن نیستند. نداشتن علادم بیماری های چشمی باعث می‌شود که فرد در زمان مناسب به دکتر چشم پزشک مراجعه نکند. بهترین زمان مراجعه به دکتر چشم پزشک، مراجعه دوره‌ای و منظم به چشم پزشک است.

علائمی که در صورت مشاهده آنها حتما باید به دکتر چشم پزشک مراجعه کنید

چشم به عنوان یکی از حساس ترین اعضای بدن شناخته می‌شود. اختلال در بیمانی می‌تواند زندگی را با مشکل موجه کند. در صورت مشاهده هرگونه درد و یا ناراحتی حتما به پزشک مراجعه کنید. گاهی این درد و ناراحتی می‌تواند علامت وجود عفونت، کم بینایی و … باشد.در صورت مشاهده هر گونه درد سریعا به چشم پزشک مراجعه کنید.

کاهش دید درشب یا زمان رانندگی

بسیاری از مشکلات چشم در شب مشخص می‌شود. بسیاری از افراد در شب برای دیدن اجسامی که در فاصله‌ی دور قرار دارند با مشکل موجه هستند. این مشکل در بینایی می‌تواند به علت بالا رفتن شماره چشم شما باشد. در برخی از موارد این مشکل ممکن است به علت آب مروارید باشد. در صورت مشاهده این مشکل حتما به دکتر چشم پزشک مراجعه کنید.

قرمزی چشم ها

به علت وجود آلودگی هوا و گرد و خاک ممکن است چشم های ما قرمز شوند. در برخی از موارد این قرمزی چشم دلایل بسیاری پیچیده‌تری دارد. این قرمزی چشم می‌تواند براثر آلرژی یا نوع خاصی از آب مروارید باشد. قرمزی چشم اگر بعد از گذشت 24 تا 48 ساعت برطرف نشود، حتما باید به دکتر چشم پزشک مراجعه شود.

حساس شدن نسبت به نور

علامت این بیماری چشمی التهاب در چشم است. در صورت مواجه شدن با این بیماری حتما چشم پزشک خود را در جریان قرار دهید زیرا؛ برخی از عواملی که باعث ایجاد حساسیت به نور می‌شوند همان عواملی هستند که باعث به وجود آمدن زخم های موقت یا دائی در چشم شما می‌شوند.

تاری دید و سخت بودن تمرکز برروی اجسام

تاری دید و سخت بودن تمرکز می‌تواند عوامل متعددی داشته باشد. از جمله این عوامل می‌توان به مشکلات ویروسی، وارد شدن ضربه به سر و … اشاره کرد. در چنین حالتی بدون معاینه، تشخیص و تجویز دارو کار دشواری است، از این رو حتما به یک چشم پزشک ماهر مراجعه کنید.

سردرد های میگرنی

مشکلات بینایی می‌تواند از جمله عواملی باشد که باعث ایجاد سردرد برای شما شود. برای مثال بالا رفتن شماره چشم یا وجود یک بیماری جدی چشمی می‌تواند از عوامل ایجاد سردرد برای شما باشد. اگر مشکلات بینایی حس می‌کنید، قبل از مراجعه به هرپزشکی به یک دکتر چشم پزشک مراجعه کنید.

آبریزش چشم

خشکی چشم یکی از عواملی است که می‌تواند باعث به وجود آمدن آبریزش چشم شود. در چنین مواردی پیشنهاد می‌شود که؛ قبل از مراجعه به پزشک از به مدت 24 تا 48 ساعت از قطره های مرطوب کنندهع چشم استفاده کنید. در صورت مشاهده بهبود، نیازی به مراجعه به چشم پزشک نیست.

دیدین لکه ای برروی چشم

منظور از دیدن لکه ای برروی چشم، مشاهده لکه های خاکستری، سیاه، حاله ای تیره و جرقه های نورانی است. شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که این لکه های نورانی را مشاهده کنید اما چند ساعت بعد اثری از آنها نباشد. در صورت تداوم این حالت سریعا به پزشک مراجعه کنید، زیرا در چنین مواردی ممکن است شما بینایی خود را به طور کامل از دست بدهید. شاید برای شما سوال باشد که چگونه چنین لکه هایی بینایی شما را به خطر می‌اندازد و چرا مراجعه به چشم پزشک واجب است. با ما در ادامه همراه باشید.

زمانی که شبکیه چشم دچار پارگی شود یا مشکلاتی از قبیل خونریزی یا جداشدگی برای آن اتفاق افتاده شده باشد شما لکه هایی را در چشم خود مشاهده می‌کند. در صورت مشاهده چنین مشکلاتی اگر سریعا به دکتر چشم پزشک مراجعه شود، هیچ گونه مشکلی برای شما به وجود نخواهد آمد.

مراحل معاینه توسط دکتر چشم پزشک

دکتر چشم پزشک قبل از هرگونه اظهار نظر مراحلی را برای معاینه شما تدارک می‌بیند. معاینه مرحله به مرحله چشم شما اطلاعات دقیقی را به پزشک ارائه می‌دهد. پزشک با استفاده از این اطلاعات دقیق می‌تواند بهترین راه حل را به شما ارائه دهد. با ما در ادامه همراه باشید.

پرسش و پاسخ از بیمار

اولین مرحله پس از مراجعه به دکتر چشم، پرسش و پاسخ از بیمار است. مواردی از جمله سابقه بیماری های چشمی، قلبی و … از بیمار خواسته می‌شود.

بینایی سنجی

در مراحل معاینه چشم، اولین مرحله ای که با آن مواجه می‌شوید، مرحله بینایی سنجی است. این تست مشخص می‌کند که چشم شما چه میزان وضوح و قدرت بینایی دارد. مراحل انجام این تست به صورت است که شما در 6 متری یک چارت قرار می‌گیرید. در این چارت حروفی در چند ردیف چیده شده اند و پزشک با استفاده از این چارت میزان وضوح بینایی شما را می‌سنجد.

ارزیابی حرکات چشم

از جمله تست هایی که بعد از مراجعه به چشم پزشک بر روی شما انجام می‌شود، ارزیابی حرکات چشم است.در تست پزشک توجه شما را به جسمی در نزدیک شما جلب می‌کند و از شما می‌خواهد این جسم را با چشم دنبال کنید. پزشک با استفاده از داده های این آزمایش می‌تواند به اختلالات اعصاب چشم بیمار پی‌ببرد.

در موارد خاص با توجه به تشخیص پزشک تست هایی دیگر به مانند تست پوشاندن چشم، ارزیابی مردمک، تست بررسی تطابق، برسی Slit Lamp، تونومتری، آزمایش تشخیص رنگ، بررسی میدان بینایی و … برروی بیمار انجام می‌شود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *