هر آنچه که در بارداری نباید بخورید

هر آنچه که در بارداری نباید بخورید

هر آنچه که در دوران بارداری می خورید، علاوه بر خودتان روی سلامتی نوزادتان هم اثر می گذارد، در نتیجه برای رشد و سلامت نوزاد باید تغذیه سالم داشت. رژیم غذایی مادر باید دارای میوه، سبزیجات و مواد مغذی باشد، تا غذای مورد نیاز جنین تأمین گردد. همچنین ورزش نیز می تواند، برای سلامت نوزاد و مادر مفید باشد، پزشکان ترک سیگار را نیز توصیه کرده اند، چرا که سیگار باعث کاهش وزن نوزاد و اختلالات مادرزادی می شود و بهتر است، مادر در دوران بارداری از مصرف سیگار و الکل خودداری کند. ویتامین ها اگرچه مفید هستند، ولی مصرف بیش از حد آن ها نیز برای نوزاد مضر است؛ بنابراین وجود یک برنامه تغذیه سالم برای مادر در دوران بارداری بسیار ضروری است.

تغذیه دوران بارداری ؛ در دوران حاملگی چه بخوریم؟ | دکتر کرمانی

غذاهایی که نباید در بارداری خورد

– اره ماهی

همان طور که می دانید ماهی دارای خواص بسیار مهمی برای تغذیه از جمله اسیدهای چرب امگا 3 است و موجب رشد مغز جنین می شود و بینایی را تقویت می کند، اما باید از مصرف برخی از آن ها مانند اره ماهی، خودداری کرد، اره ماهی از ماهی های جیوه دار است، مصرف این ماهی در دوران بارداری مضر می باشد، جیوه حاوی مواد سمی است و بیشتر در آب های آلوده یافت می شود و برای مادر باردار ممنوع است.

– شیر، پنیر و آب میوه غیر پاستوریزه

می توان گفت شیری که پاستوریزه نیست، فاقد مزیت است و همچنین شیر غیر پاستوریزه زمینه ساز بیماری های باکتریایی، همچون سالمونلا، لیستریا، E.coli و کریپتوسپوریدیوم می باشد که می تواند سلامت جنین را به خطر بیندازد. برای سلامت مادر و نوزاد باید از شیر و لبنیات پاستوریزه که در فرآیندی با دمای بالا عوامل بیماری زای آن کشته شدند، استفاده کرد. چنان چه شیر محلی خریده اید، حتماً آن را چند دقیقه بجوشانید تا باکتری های بیماری زای آن از بین بروند.

در دوره بارداری باید از پنیر پاستوریزه استفاده کنید، لازم نیست پنیر نخورید! پنیر سرشار از مواد مغذی نظیر فسفر، کلسیم و منیزیم است که می تواند نقش مهمی در رشد نوزاد و استخوان بندی او داشته باشد. برای اطمینان از تأمین مواد مغذی جنین، باید روزانه دست کم سه وعده مواد لبنی مصرف کرد، قبل از استفاده حتماً محتویات پنیر پاستوریزه را نگاه کنید و اگر مواد مضری نداشت، آن را میل نمایید.

آبمیوه غیرپاستوریزه به صورت دست ساز تهیه می شود، در نتیجه ممکن است موارد بهداشتی در آن رعایت نشود، همچنین آبمیوه غیرپاستوریزه می تواند دارای باکتری های مضری باشد، آلودگی های باکتریایی می تواند منجر به عفونت شود و سلامت مادر و فرزند را به خطر بیندازد، برای استفاده از مواد مغذی و ویتامین ها و املاح آب میوه، می توانید از آبمیوه پاستوریزه که با حرارت یا اشعه فرابنفش، عوامل بیماری زای آن حذف شده اند، استفاده کنید، در صورت خرید آبمیوه از فروشگاه ها حتماً به نشان پاستوریزه بودن آن توجه نمایید.

– الکل

الکل در دوران بارداری بسیار خطرناک است و موجب زایمان زودرس، سندروم جنین الکلی، وزن کم نوزاد، سقط جنین و نقص مادرزادی می شود، بنابراین زنان باردار باید از مصرف الکل و فرآورده های آن پرهیز کنند. از جمله عوارض خطرناک مصرف الکل زایمان زودرس است. به طوری که زایمان قبل از هفته 37 ام اتفاق می افتد و در این زمان جنین با مشکلات جدی در هنگام تولد مواجهه خواهد شد، الکل همچنین باعث آسیب های مغزی می شود و موجب بروز نقص های مادرزادی نظیر مشکلات کلیه و اختلال شنوایی است و سلامت نوزاد را به خطر می اندازد.

همچنین سندروم جنین الکلی، پیامدهای زیر را سبب می شود:

 • بروز ویژگی های غیر طبیعی
 • وزن کم نوزاد
 • کوچکی سر
 • بیش فعالی بچه
 • ضعف حافظه
 • ضعف دقت و توجه
 • ضعف یادگیری و محاسباتی
 • تأخیر در صحبت کردن و مشکل در گفتار
 • ناتوانی ذهنی و ضریب هوشی پایین
 • اختلالات خواب
 • مشکل در بینایی و شنوایی
 • مشکلات قلبی، ریه و کلیه

در دیابت بارداری چه بخوریم چه نخوریم - فوق تخصص جراحی چاقی|اسلیو معده|بای پس معده

– گوشت خام

در رژیم بارداری باید از خوردن گوشت خام پرهیز کرد، چرا که گوشت خام منجر به بیماری های باکتریایی یا انگل می شود که نظیر توکسوپلاسما، E. coli، لیستریا و سالمونلا می باشند. باکتری ها در سطح گوشت خام به وفور دیده می شوند، مصرف گوشت خام منجر به تولد نوزاد مرده یا بروز بیماری های عصبی، صرع، بیماری ذهنی و نابینایی کودک می شود. پس می توان نتیجه گرفت، باکتری ها برای سلامت نوزاد مضر هستند، در نتیجه برای سالم ماندن مادر و نوزاد حتماً گوشت را خوب گرم کنید و کامل آن را بپزید.

– غذای آماده

غذای آماده نظیر پیتزا، کالباس، سوسیس، هات داگ و ژامبون در دوران بارداری مجاز نمی باشد، چرا که سلامت جنین را تهدید می کند. غذاهای آماده باعث سقط جنین، تولد زود هنگام نوزاد و بروز یک سری بیماری ها می شود، پس حتماً از خوردن غذای آماده پرهیز کنید.

اگر قصد سفر به ارمنستان را دارید، می توانید ارزانترین تور ارمنستان را رزرو نمایید، ولی مادران باردار از سفارش غذاهای آماده و ماهی های جیوه دار خودداری کنند و از غذاهای سالم میل نمایند، تا سلامت نوزاد به خطر نیافتد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *