جاذبه های دیدنی در استان کردستان

جاذبه های دیدنی در استان کردستان

استان زیبا و سرسبز کردستان دارای جاذبه های دیدنی فراوانی که بازدید از برخی آنها هوش از سرتان خواهد برد. آثار تاریخی بسیاری مانند قلعه‌های قدیمی، مساجد تاریخی، حمام‌ها و… نیز در این استان به چشم می خورد که بازدید از آنها دریچه ای نو از تاریخ و فرهنگ این سرزمین را به رویتان می گشاید.
به گزارش سایت تور لحظه آخری سفر باتو ، موسیقی کردی نوایی بسیار دل انگیز از که در سراسر این استان به گوش می رسد و رقص و شادی مردمان آن یکی از بارزترین ویژگی های فرهنگی قوم کرد است.
استان خرم و زیبای کردستان مساحتی در حدود بیست و هشت کیلومتر مربع دارد و در غربی ترین نقطه ایران واقع شده و در همسایگی کشور عراق قرار دارد .
استان کردستان بر روی دامنه‌ها و دشت‌های رشته کوه زاگرس قرار گرفته و از سمت شمالی با استان‌های آذربایجان غربی و زنجان، و از سمت شرقی با همدان و زنجان همسایه است .
شهر زیبای سنندج بر اساس مطلب سایت سفر باتو ، مرکز استان کردستان محسوب می گردد که در سال 1046 هجری قمری و در زمان حکومت صفویان بنا شده است .
در ادامه مطلب قصد داریم برخی از جاذبه‌های گردشگری شهر سنندج و دیگر شهر های این استان را به اختصار شرح دهیم :
مسجد جامع سنندج
مسجد تاریخی و بسیار زیبای جامع سنندج در شمال خیابان امام خمینی قرار گرفته و بر اساس اسناد و مدارک متعدد ساخت آن به دوران قاجار باز می گردد و به دستور امان الله خان والی کردستان در سال 1228 هجری قمری ساخته شده است. این مسجد دارای دو ایوانی زیبا است که با یک حیاط در وسط و دوازده حجره برای تدریس طالب علوم دینی اختصاص داده شده است .
این بنا همچنین دارای شبستانی وسیع است که با حدود بیست و چهار ستون بر افراشته شده است و اطراف این شبستان را سر ستون هایی فرا گرفته که هر کدام از آنها به آیات قرآن مجید مزین شده اند. دیوارهای این مسجد توسط کاشی های هفت رنگ و زیبای تزئین شده اند .تور استابنول را با آفرهایش خرید کنید.
مجموعه پارک تفریحی آبیدر سنندج
مجموعه بسیار زیبای آبیدر در غرب شهر سنندج و بر دامنه کوه آبیدر واقع شده است . بازدید از این مجموعه بسیار سرگرم کننده خواهد بود به خصوص وجود چندین باغ و چشمه طبیعی در این محوطه به جذابیت آن افزوده است. همچنین این مکان دارای باغی بسیار بزرگ است که آنرا باغ امیریه نامیده اند و دارای سینمای رو باز (تابستانه) نیز هست. پارک تفریحی آبیدر از دیر باز مورد توجه و استقبال اهالی و گردشگران بوده است و به مکانی پررفت و آمد و سرزنده تبدیل شده است .
بازار سنندج
بازار وسیع و سنتی سنندج در خیابان انقلاب قرار گرفته و در سال 1046 هجری قمری همزمان با به وجود آمدن این شهر بنا شده است. این بازار مستطیلی شکل به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است ک قسنپمت شمالی آن محل اصلی بازار سنندج بوده و قسمت جنوبی آن به بازار آصف معروف شده است.
عمارت آصف یا خانه کرد سنندج
عمارت آصف یا خانه کرد در واقع موزه مردم شناسی در این شهر است که در خیابان امام خمینی واقع شده است. مکان این موزه در داخل عمارت آصف بنا شده که خود این عمارت نیز دارای معماری بسیار زیبایی است و یکی از بزرگترین عمارت‌های اعیانی در شهر سنندج است . عمارت آصف دارای معماری منحصر بفردی است و آجر کاری و گچبری های داخل آن زیبا و دیدنی است . همچنین حمام داخل این بنا یکی از زیباترین حمامهای خصوصی در این شهر است . گفتنی است بنای اولیه این عمارت در دوره صفویه پی ریزی شده و سپس در دوره قاجاریه و پهلوی تکمیل و به اتمام رسید.
عمارت خسرو آباد سنندج
عمارت باشکوه و زیبای خسرو آباد در بلواری به همین نام واقع شده که دارای معماری بی نظیری از دوران صفویه است.
این عمارت شامل قصر سلطنتی است که در ورودیه آن ستون های زیبای برافراشته شده است و ایوان های آن نیز دارای ستونهای است که به صحن اصلی آن مشرف هستند . علاوه بر اینها حمام ، اتاق قاپچیان و اتاق خدمتکاران با تزئینات و گچبریهای زیبا از جمله مکان های دیدنی دیگر در این عمارت اند. است.
عمارت وکیل سنندج
عمارت وکیل از دیگر مکانهای دیدنی و تاریخی در این شهر است که در خیابان کشاورز واقع شده است . این بنا شامل سه حیاط وسیع و یک حمام خصوصی و یک حمام عمومی است.
بخش اصلی این بنا متعلق به دوران زندیه است و در دوران قاجار بخشهای دیگری به آن افزوده گردید .
امام زاده پیر عمر سنندج
امام زاده پیر عمر یکی دیگر از مکانهای تاریخی در این شهر است که در ضلع جنوبی خیابان امام خمینی واقع شده است و ساخت آن به سال 1046 هجری قمری باز می گردد. گفتنی است برخی مورخین امام زاده پیر عمر را پسر بلافصل حضرت علی (ع) می دانند . بنای این امامزاده بسیار زیباست و دارای تزئینات آجری و گچبری های منحصر بفردی است .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *